Nasz niebieski certyfikat MSC — Marine Stewardship Council
Narzędzia osobiste
Zaloguj
Jesteś w: Start Chronimy morza i oceany Nasz niebieski certyfikat MSC

Nasz niebieski certyfikat MSC


MSC Polskie nowe logoNa pewno wiesz jaką rybę lubisz jeść najbardziej, ale czy wiesz skąd ona pochodzi? Czy wiesz jaką pokonała drogę? Albo w jaki sposób została złowiona?

Niewielu z nas jest pewnych skąd pochodzą ryby i owoce morza na naszym talerzu, ale nie ma się czym martwić. Bo my mamy na to rozwiązanie.

Wybierając ryby i owoce morza z niebieskim znakiem MSC wybierasz ryby złowione w sposób odpowiedzialny, dobry dla środowiska. Taki dzięki któremu możesz prześledzić pochodzenie ryby aż do zrównoważonych połowów. Niezależnie od tego na jaką rybę masz dzisiaj ochotę. Masz teraz pewność, że nigdy nie zabraknie jej dla Ciebie i przyszłych pokoleń.

Dlaczego powinienem wybierać ryby i owoce morza z niebieskim znakiem MSC?

Kupując ryby należy wybrać te, które posiadają certyfikat zrównoważonego rybołówstwa MSC, bo wybierając ryby z niebieskim znakiem MSC mamy gwarancję, że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów. Zrównoważony połów to taki, który w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski, pozostawia więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyja innym zwierzętom morskim. Ryby z niebieskim znakiem MSC zostały złowione w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich dla nas i dla przyszłych pokoleń. To ważne, bo dane dot. światowych zasobów dziko żyjących ryb są alarmujące. Czy wiesz, że blisko 90% światowych zasób ryb jest wyczerpanych, znacznie uszczuplonych lub nadmiernie eksploatowanych? Alarmująco niski stan dziko żyjących populacji ryb jest drugim, po zmianach klimatu, wyzwaniem ekologicznym na świecie! Każdy z nas ma realny wpływ na ochronę mórz i oceanów.

Które produkty rybne oznaczone niebieskim znakiem MSC mogę znaleźć w Polskich sklepach? 

Certyfikat MSC znaleźć można na opakowaniach ryb dzikich, pochodzących ze zrównoważonych certyfikowanych połowów. To na przykład śledź, dorsz, mintaj, makrela. Wszystkie ryby z certyfikatem MSC dostępne w Polsce można zaleźć w wyszukiwarce produktów MSC. Jest ich już blisko 400. 

Pamiętaj! Certyfikatu MSC nie znajdziemy na opakowaniach ryb pochodzących z hodowli. Na tych rybach należy szukać zielonego certyfikatu organizacji ASC, która opracowała standardy zrównoważonej hodowli ryb.

Czy niebieski certyfikat MSC to certyfikat, któremu mogę zaufać?

Niebieski certyfikat MSC spełnia wszystkie wytyczne w zakresie standardów FAO, to oznacza, że certyfikacja MSC:

  • jest prowadzona, nie przez MSC, ale przez niezależne jednostki certyfikujące,
  • proces certyfikacji jest transparentny i otwarty,
  • proces certyfikacji uwzględnia otwarte konsultacje ze wszystkimi interesariuszami (również z Tobą),
  • proces certyfikacji daje możliwość odpowiedzi na ocenę otrzymaną w wyniki procesu certyfikacji.

Niebieski certyfikat MSC, jako jedyny ogólnoświatowy program certyfikacji i ekoznakowania dzikich populacji ryb i owoców morza, jest zgodny z Kodeksem Dobrych Praktyk ISEAL.  ISEAL to niezależne globalne stowarzyszenie czuwające na straży najlepszych praktyk i standardów społecznych i środowiskowych.

Program Certyfikacji  MSC jest też pierwszym na świecie programem certyfikacji ryb i owoców morza, który został uznany przez Global Sustainable Seafood Initiative (GSSI) jako spełniający międzynarodowe wymogi w zakresie wiarygodności i rygoru.

Czy są jeszcze inne certyfikaty, dzięki którym mogę chronić środowisko naturalne?

 Poniższe organizacje również są członkami ISEAL i prowadzą godne zaufania programy certyfikacji.


Akcje Dokumentu