Rynek rybny w liczbach — Marine Stewardship Council
Narzędzia osobiste
Zaloguj
Jesteś w: Start Chronimy morza i oceany Rynek rybny w liczbach

Rynek rybny w liczbach

Miliony ludzi na całym świecie jest bezpośrednio lub pośrednio zatrudnionych w przemyśle rybnym. To nie tylko rybacy pracujący w organizacjach rybackich lub poławiających ryby na małą skalę. To wszyscy Ci, którzy pracują w przetwórniach rybnych, firmach transportowych, chłodniach, sieciach sklepów i restauracjach. Przemysł rybny zapewnia bezpieczeństwo i stabilność finansową dla wielu ludzi i generuje ogromne zyski.

Dane dotyczące światowego rynku rybnego 

Raport dotyczący kondycji światowych zasobów rybnych (The State of World Fisheries and Aquaculture)  FAO z 2012 roku pokazuje:

  • wartość światowego eksportu ryb w 2012 roku wyniósł 129.2 miliardów dolarów,
  • warunki bytowe około 10-12% populacji ludzi zależy od rybołówstwa,  
  • globalna konsumpcja ryb wzrosła o 21 % w latach 1992 - 2020, ale poziom połowów dzikich populacji ryb nie wzrósł i od połowy lat 90-tych wynosi około 90 -93 miliony ton,
  • 200 miliardów ludzi jest pośrednio lub bezpośrednio zatrudniona w przemyśle rybnym,
  • ryby i owoce morza to podstawowy składnik pożywienia dla 1 miliarda ludzi na świecie w krajach rozwijających się,
  • około 85% ryb i owoców morza poławianych jest w celach konsumpcyjnych, pozostałe 15% wykorzystywane jest jako składnik pokarmu dla zwierząt, suplementów diety i wielu innych produktów produkowanych na przemysłową skalę. 

Według danych ONZ w ciągu kolejnych 20 lat liczba ludności wzrośnie o 2 miliardy ludzi. Zrównoważone połowy to sposób na zapewnienie pożywienia i utrzymania dla miliardów ludzi na całym świecie. 

Akcje Dokumentu