Ceniony na świecie artysta - Swanski stworzył w Warszawie mural, który ma zwrócić uwagę Polaków na krytyczny stan mórz i oceanów .... — Marine Stewardship Council
Narzędzia osobiste
Zaloguj
Jesteś w: Start Dla mediów Informacje Prasowe Ceniony na świecie artysta - Swanski stworzył w Warszawie mural, który ma zwrócić uwagę Polaków na krytyczny stan mórz i oceanów ....

Ceniony na świecie artysta - Swanski stworzył w Warszawie mural, który ma zwrócić uwagę Polaków na krytyczny stan mórz i oceanów ....

2017-06-08

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. W świetle słów Swanski i muralprzewodniczącego zgromadzenia ogólnego ONZ Petera Thomas,  że "...oceany są w ogromnych tarapatach...", wszyscy szczególnie tego dnia powinniśmy zwrócić uwagę na problemy mórz i oceanów. O działania na rzecz ochrony zasobów morskich apeluje 8 czerwca także międzynarodowa organizacja pozarządowa MSC. Z jej inicjatywy na warszawskiej kamienicy powstał właśnie mural, którego autorem jest uznany na świecie artysta - Paweł Swanski. Tą niecodzienną formą przekazu organizacja MSC oraz Swanski chcą zwrócić uwagę nas wszystkich na problem przełowionych mórz i oceanów i zachęcić do życia w sposób bardziej zrównoważony. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych blisko 90% światowych zasobów dziko żyjących ryb jest przełowionych, nadmiernie eksploatowanych lub zagrożonych wyginięciem. 61% z nich jest w pełni wyławianych, co oznacza brak możliwości zwiększania połowów*.

"Ochrona ryb i zrównoważone rybołówstwo to ochrona całych ekosystemów morskich dlatego najważniejszym apelem z okazji Światowego Dnia Oceanów jest wybór ryb i owoców morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC- mówi Anna Dębicka, Koordynator Programu MSC w Polsce. " Wybierając ryby i owoce morza z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC mamy pewność, że produkty pochodzą z przyjaznych środowisku zrównoważonych połowów. Zrównoważony połów to taki, który w mniejszym stopniu wpływa na ekosystem morski, sprzyja innym zwierzętom morskim i pozostawia więcej ryb w morzach i oceanach." – tłumaczy.  "O tym, że nasz wybór ma ogromne znaczenie i o tysiącach przykładów pozytywnych zmian, których dokonały certyfikowane zrównoważone rybołówstwa, aby chronić zasoby ryb w morzach i oceanach i całe siedliska morskie, można przeczytać w najnowszym Raporcie Wpływ Globalny MSC 2017, który jest już dostępny dla wszystkich na naszej stronie internetowej. "– dodaje Dębicka.

 Co roku przy okazji Światowego Dnia Oceanów akcje organizacji MSC wspierają znani i zaangażowani Polacy. W tym roku ambasadorem akcji został artysta Paweł Swanski. Swanski to ceniony na całym świecie malarz, ilustrator, artysta kreatywny i wszechstronny, deskorolkowiec,  autor wielu fantastycznych murali, które można podziwiać w Polsce i na całym świecie. Najnowsze jego dzieło to mural na warszawskiej Woli (ul. Wronia 47, ściana szczytowa od ul. Chłodnej), który namalował pro bono dla organizacji pozarządowej MSC Polska, aby w ten sposób zwrócić uwagę Polaków na problemy z jakimi borykają się morza i oceany. Jeden z nich to kwestia pogarszającego się stanu zasobów morskich i niezrównoważonego rybołówstwa.

"Ta praca występuje pod roboczym tytułem ".. i czyńcie sobie ziemie poddaną.. " Jest to cytat z biblii który nawiązuje do tematu akcji MSC (ochrona naturalnych zasobów mórz i oceanów).  Nasza inteligencja i rozwój cywilizacyjny stawia nas przed ogromnym wyzwaniem, które musi być wykonane rozumnie, bo faktycznie uczyniliśmy sobie ziemie poddaną, natomiast musimy to robić z pełnym szacunkiem do ziemi, jej zasobów, i naszych współmieszkańców. Ten temat nawiązuje do tematu mojej najbliższej wystawy nad która pracuje." - mówi artysta Paweł Swanski
"Dotychczas moja praca twórcza opierała się o roboczy tytuł "Gąszcz" . Jest to studium natury,  w której nic nie ginie, a jedno wynika z drugiego. Ekosystem daje życie i kiedy ono sie kończy wchłania je tak by dać początek kolejnemu. Cytat ".. i czyńcie sobie ziemie poddaną.. " jest zaczątkiem do mojego nowego cyklu prac, który ustosunkowuje sie do naszej relacji z natura. Tego jak bardzo sie od niej oddalamy i jakie ma to dla nas skutki." - dodaje Swanski.

Z okazji Światowego Dnia Oceanów specjalnie dla organizacji MSC Swanski zaprojektował także cztery niezwykłe grafiki, które  8 czerwca każdy z nas może zamieścić na swoim profilu w mediach społecznościowych i w ten sposób wyrazić swoje poparcie dla ochrony zasobów mórz i oceanów i zachęcić innych do działania. Grafiki można udostępnić z profilu FB MSC Polska – chroń morza i oceany.

Trwa konferencja ONZ "Nasze oceany, nasza przyszłość"

 5 czerwca, w Nowym Yorku rozpoczęła się pierwsza w historii konferencja ONZ poświęcona gwałtownie pogarszającemu się stanowi mórz i oceanów. Konferencja "Nasze oceany, nasza przyszłość" potrwa do 9 czerwca, biorą w niej udział państwa członkowskie ONZ, przedstawiciele agend Narodów Zjednoczonych, organizacji międzyrządowych i organizacji pozarządowych. Na konferencji w Nowym Yorku MSC zaprezentuje wyniki Raportu Wpływ Globalny 2017 - badania i dowody, że wiarygodna certyfikacja zrównoważonego rybołówstwa jest potężnym narzędziem wprowadzania pozytywnych zmian w rybołówstwie morskim i najlepszym rozwiązaniem dla ochrony ryb i owoców morza na świecie.

"Wyraźnie widać, że ocean jest w ogromnych tarapatach. Jeśli spojrzeć na przykład na poziom zasobów rybnych na całym świecie – widać, że coraz bardziej naruszamy ich równowagę" – powiedział przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson. "Mówiąc jako dziadek: czuję, że z powodu naszego podejścia do wykorzystywania zasobów morskich, okradamy nasze wnuki" – dodał.

Życie na Ziemi bez mórz i oceanów

Rezultaty nadmiernej eksploatacji łowisk najlepiej pokazuje historia populacji dorsza u wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie. W 1992 roku, w wyniku wieloletnich intensywnych połowów, pozornie niewyczerpane łowisko dorsza załamało się - zabrakło w nim ryb. W rezultacie 40 tysięcy osób straciło pracę.

Życie na Ziemi nie mogłoby istnieć bez mórz i oceanów, które pokrywają ponad 70% powierzchni naszej planety. To one dostarczają nam niezbędnego do oddychania tlenu i od tysięcy lat stanowią główne źródło utrzymania i pożywienia dla miliarda ludzi na całym świecie. Jedna szósta spożywanego przez nas białka zwierzęcego pochodzi z produktów rybnych i owoców morza*. Niestety nasze morza i oceany poddawane są ogromnej presji. Dzięki postępowi technologicznemu możemy łowić więcej i więcej, nie zważając na zwierzęta i ekosystemy morskie. Cierpią na tym populacje ryb, morza i oceany oraz my - ludzie.

Światowy Dzień Oceanów obchodzony 8 czerwca na całym świecie, ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na to, gdzie mieszkamy, dlatego też wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan. Stanowi to okazję do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikich zwierząt i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach. Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992 r., oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009 r. Odbywa się co roku, zawsze 8 czerwca.

Podziękowania

Organizacja MSC dziękuję artyście Pawłowi Swanskiemu za namalowanie muralu, bezinteresowną pomoc i zaangażowanie się w działania organizacji na rzecz ochrony zasobów mórz i oceanów.

Dziękuje także firmie Good Looking Studio za pomoc techniczną przy pracach związanych z powstaniem muralem i wsparcie fachową radą.

 

Akcje Dokumentu