Warszawski Śledzik ze znakiem MSC na Świątecznym Targu Rybnym – przywracamy miejską tradycję! — Marine Stewardship Council
Narzędzia osobiste
Zaloguj
Jesteś w: Start Dla mediów Informacje Prasowe Warszawski Śledzik ze znakiem MSC na Świątecznym Targu Rybnym – przywracamy miejską tradycję!

Warszawski Śledzik ze znakiem MSC na Świątecznym Targu Rybnym – przywracamy miejską tradycję!

2016-12-09

Czy Warszawiacy chętnie kultywują tradycję przedświątecznych spotkań przy śledziku? Dowiemy się już 16 grudnia!  Wtedy, już po raz drugi organizacja pozarządowa MSC oraz Targ Rybny zaproszą wszystkich mieszkańców Warszawy do stołu zastawionego śledzikiem z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Wydarzenie – Warszawski Śledzik ze znakiem MSC to nie tylko doskonała okazja na przedświąteczne spotkanie ze znajomymi, ale też możliwość dowiedzenia się jakie ryby wybierać na co dzień i od święta.

Jaka ryba na święta?

Inspiracją do organizacji Warszawskiego Śledzika ze znakiem MSC jest nie tylko polska „śledzikowa tradycja”. W grudniu konsumujemy znaczną ilość ryb, dlatego właśnie czas świąt jest idealny aby przypomnieć wszystkim jak duży wpływ mają nasze codzienne decyzje zakupowe na stan środowiska naturalnego i jak ważny w dzisiejszych czasach jest wybór ryb i owoców morza pochodzących ze zrównoważonych połowów.

To ważne, bo według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)* blisko 90% światowych zasobów dziko żyjących ryb jest przełowionych, nadmiernie eksploatowanych lub zagrożonych wyginięciem. Jest to obecnie jedno z największych wyzwań ekologicznych na świecie! Wybierając ryby z niebieskim znakiem MSC mamy gwarancję, że produkty pochodzą ze zrównoważonych połowów, czyli takich które w mniejszym stopniu wpływają na ekosystem morski, pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach i sprzyjają innym zwierzętom morskim.

„Ryby z niebieskim znakiem MSC zostały złowione w taki sposób, aby nigdy nie zabrakło ich dla nas i dla przyszłych pokoleń. Na świąteczny stół warto wybrać śledzie i inne ryby pochodzące z przyjaznych środowisku, zrównoważonych połowów i w ten sposób chronić zasoby mórz i oceanów.” – przekonuje Katarzyna Skawińska z MSC Polska.

Grudniowe spotkania na śledzika to stara warszawska tradycja

Przedświąteczne spotkania przy śledziu mają w Warszawie bardzo długą tradycję. W przedwojennej stolicy temu zwyczajowi oddawali się głównie panowie, uciekając z domów w okresie wzmożonych grudniowych przygotowań do Świąt. I choć podczas takich spotkań na stole pojawiały się ryby różnych gatunków, bezsprzecznie głównym bohaterem był śledź w różnych odsłonach.

Zwyczaj tzw. „śledzików”, czyli przedświątecznych spotkań ze znajomymi przy stole zastawionym potrawami ze śledzia jest przez wielu z nas kontynuowany. Co oczywiste – współcześnie już w nowej, demokratycznej odsłonie.
Na popularnym śledziku spotykamy się z przyjaciółmi, rodziną czy też współpracownikami. Jednak są to inicjatywy oddolne, rzadko organizowane przez wodzirejów kulinarnych – restauratorów czy szefów kuchni, jak miało to miejsce w okresie międzywojennym.

Warszawski Śledzik ze znakiem MSC na Targu Rybnym

Na odwiedzających Targ Rybny 16 grudnia czekać będzie suto zastawiony stół na którym każdy będzie mógł skosztować kilka rodzajów śledzi ze znakiem MSC. Śledzie w różnych odsłonach przekazały firmy Contimax, Kaufland, Lisner oraz Mriko. Na gości czekać będzie blisko pół tony tej świątecznej ryby. Organizatorzy zapraszają wszystkich na miejską potańcówkę na Placu Powstańców. Wspólne tańce z pewnością rozgrzeją gości w to zimowe popołudnie.

„Przedświąteczne spotkania na śledzika to polska tradycja. Zeszłoroczna edycja Warszawskiego Śledzika ze znakiem MSC uświadomiła nam, jak bardzo potrzebujemy miejsca, gdzie moglibyśmy się spotkać ze znajomymi przy akompaniamencie dobrego śledzia. Zleży nam na tym, by Warszawski Śledzik ze znakiem MSC na dobre wrósł w przedświąteczny kalendarz miasta. Tym bardziej, że jest to dobra okazja do zwrócenia uwagi na istotny przekaz organizacji MSC. Wybierajmy ryby i owoce morza odławiane w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu.” – powiedział Krzysztof Cybruch, organizator wydarzenia.

Plan imprezy

Data i miejsce wydarzenia – piątek 16 grudnia, Świąteczny Targ Rybny na Placu Powstańców Warszawy

Rozpoczęcie wydarzenia – godzina 16:00

Zakończenie wydarzenia – godzina 22:00 lub do wyczerpania zapasów

Obecni na miejscu ambasadorowie akcji:

Małgorzata Minta, Katarzyna Żak, Katarzyna Bosacka oraz wybrani blogerzy kulinarni.

Akcja Świąteczny śledzik ze znakiem MSC ma charakter edukacyjny. Jej celem jest zaznajomienie Polaków ze znakiem MSC i zachęcenie do wyboru na święta śledzia i innych ryb oznaczonych na opakowaniu niebieskim certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC. Certyfikat MSC dotyczy dziko żyjących gatunków ryb. Nie dotyczy on i nie znajdziemy takiego certyfikatu np. na karpiu, który jest rybą hodowlaną.

Dziękujemy firmom: Contimax, Ikea, Kaufland, Lisner i Mirko za przekazanie na akcję Warszawski Śledzik ze znakiem MSC i Świąteczny Śledzik ze znakiem MSC śledzi z certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa MSC.

Warszawski Śledzik

Akcje Dokumentu